Bij de zorgregio komen vragen van aanbieders binnen over de manier van toewijzen in de overgangsfase van de oude naar de nieuwe inkoopovereenkomst Jeugdhulp. Inmiddels is inzichtelijk welke jeugdhulpaanbieders gecontracteerd zijn vanaf 1 januari 2026. Ook is inzichtelijk welke jeugdhulpaanbieders vanaf dat moment niet meer zijn gecontracteerd. Om te voorkomen dat toewijzingen van nieuwe indicaties of verlengingen in de periode oktober – december 2025 al plaats gaat vinden gericht op enkel het aanbod dat vanaf 1 januari 2026 is gecontracteerd, is er expliciet een werkwijze opgesteld en gecommuniceerd naar de Toegangen en de lokale teams. Wij communiceren deze werkwijze nu ook expliciet met jeugdhulpaanbieders.
Wij zijn namelijk gezamenlijk (gemeenten en aanbieders) gehouden aan de afspraken die nu gelden in de huidige Raamovereenkomst die eindigt op 31 december 2025. Dit betreft dus ook het toewijzen van ondersteuning. Wel kiest de zorgregio ervoor om transparant te zijn in de communicatie naar jeugdigen en ouders. Om die reden is onderstaande werkwijze nog eens expliciet gecommuniceerd richting Toegangen en lokale teams en middels dit bericht ook aan de huidig gecontracteerde aanbieders.
De werkwijze
-
In de instructie naar de toegangen is helder gecommuniceerd dat zij allereerst zorg dienen te dragen dat ouders en jeugdigen passende jeugdhulp kunnen krijgen. Als helder is wat passende jeugdhulp is voor de betreffende jeugdige en ouders, dient het huidig gecontracteerd aanbod binnen dat product inzichtelijk gemaakt te worden aan ouders/jeugdige. Ouders en jeugdige kiezen welke aanbieder het best past.
-
Wel zijn we transparant dat er vanaf 1 januari 2026 een nieuwe overeenkomst in werking treedt, waar niet alle huidige gecontracteerde aanbieders in mee doen. Medewerkers van de Toegang kunnen inzichtelijk maken aan jeugdigen/ouders welke van de passende jeugdhulpaanbieders waar zij uit kunnen kiezen, geen contract meer hebben op 1 januari 2026. Ook lichten zij toe welke consequenties dit kan hebben als een indicatie doorloopt na 1 januari 2026.
-
We informeren ouders en jeugdigen dat er wel een addendum zorgcontinuïteit bestaat, maar dat dit wel de consequentie heeft dat de jeugdige binnen een half jaar (dus uiterlijk voor 1 juli 2026) overgedragen gaat worden naar een andere gecontracteerde aanbieder die diezelfde passende jeugdhulp biedt.
-
Jeugdige en ouders kunnen deze informatie in overweging nemen en kiezen dan uiteindelijk zelf de aanbieder die bij hen past. Op deze wijze blijven we de huidige afspraken van de Raamovereenkomst hanteren en zijn we transparant naar ouders en jeugdigen.
De zorgregio ontvangt ook signalen van gemeenten dat jeugdhulpaanbieders die per 1 januari 2026 geen contract meer hebben, nieuwe cliënten weigeren. De huidig gecontracteerde jeugdhulpaanbieders zijn verplicht om zorg te blijven leveren aan de inwoners van de regio ten tijde van het lopende contract. Daarom is dit bericht ook voor deze aanbieders relevant. Aanbieders zijn vanuit hun leveringsplicht verplicht om nieuwe cliënten lopende het contract nog zorg- en ondersteuning te bieden. In de huidige Raamovereenkomst Jeugdhulp is een addendum zorgcontinuïteit opgenomen dat tijdelijke continuering mogelijk maakt tot uiterlijk zes maanden na 1 januari 2026.